fot. Annie Spratt
Czas przedświąteczny od zawsze kojarzy nam się z przyjemnością. Jest coś niezwykle ekscytującego w oczekiwaniu na Wigilię i spotkania z rodziną. To czas, kiedy wizycie w sklepie towarzyszą ukochane piosenki z dzieciństwa, popołudniowy mrok rozjaśniają ciepłe światełka, a zakopanie się pod ciepłym kocem z grzańcem i książką graniczy z rozkoszą. W tym cudownym przedświątecznym czasie warto trenować uważność i zatrzymać się wtedy, kiedy inni pędzą na złamanie karku, plądrując sklepy w Black Friday. Dołącz do wyzwania moyha i wykorzystaj ostatnie dni roku, by zwolnić. Nie wiesz, jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka inspiracji.
Jak nie wpaść w szał kupowania?
Święta to czas prezentów – i jest to naprawdę wspaniała wiadomość! Obdarowywanie najbliższych poprawia samopoczucie i jest prostym, a zarazem skutecznym sposobem na okazanie miłości i przyjaźni. Jednak obmyślanie listy prezentów i kupowanie podarunków może być naprawdę stresujące, zwłaszcza jeśli mamy sporo osób do obdarowania. Na szczęście są skuteczne sposoby, dzięki którym kupowanie prezentów raz na zawsze przestanie być udręką, a stanie się czystą przyjemnością. Bo przecież właśnie o to chodzi w obdarowywaniu bliskich!
Nie dawaj w prezencie gotówki
Gotówka jest przez wiele osób traktowana jako prezent bezosobowy, „na odczep się”. Dając bliskiej osobie pieniądze w kopercie, dajesz jej do zrozumienia, że nie miałeś czasu na szukanie prezentu. Znacznie lepszą (a podobną) opcją jest bon upominkowy do ulubionego sklepu. Podarowując bon, nie musisz się zastanawiać nad prezentem, a mimo wszystko wysyłasz sygnał, że znasz potrzeby danej osoby. Jest tylko jedna sytuacja, kiedy gotówka stanowi mile widziany prezent – gdy ktoś o nią poprosi, bo na przykład zbiera na samochód.
Nie kupuj prezentów na ostatnią chwilę
Są tacy, którzy kupują prezenty w Wigilię, jeżdżąc po galeriach handlowych. Zdarza się, że podarunki „last minute” można kupić nieco taniej, jednak kosztem stresu, stania w kolejkach i tracenia czasu, który można by spędzić na przygotowywaniu wieczerzy. Najlepiej planować kupowanie prezentów już od listopada i stopniowo zaopatrywać się w podarunki. Dotyczy to szczególnie zakupów online – w okresie przedświątecznym kurierzy są bardzo przeciążeni, dlatego Twoja przesyłka może nie dotrzeć na czas.
Poproś bliskich o listę prezentów
Pamiętasz listy pisane do św. Mikołaja, które wkładało się do butów 6 grudnia? Takie listy w magiczny sposób znikały, a ich miejsce zajmowały ulubione słodycze. Warto kultywować ten zwyczaj również w dorosłym życiu, choć może pod nieco zmienioną formą. Poproś rodzinę i przyjaciół o listę pożądanych prezentów. Najlepiej jeśli będzie długaśna, wtedy łatwiej o efekt zaskoczenia!
Wprowadź zwyczaj losowania prezentów
Na pewno pamiętasz losowanie prezentów z czasów szkolnych. Zamiast kupować podarunki wszystkim przyjaciołom czy członkom rodziny z osobna, zaaranżuj losowanie. Możecie w tym celu spotkać się osobiście lub zrobić to przez internet. Obecnie dużą popularnością cieszą się darmowe aplikacje służące do organizacji wymiany prezentów. Wystarczy dodać adresy e-mail osób, które będą brały udział w losowaniu i wcisnąć przycisk. Niektóre aplikacje umożliwiają też tworzenie list prezentów i wysyłanie anonimowych wiadomości do poszczególnych uczestników.
Postaw na ponadczasowe prezenty
Najlepsze prezenty to takie, które są uniwersalne i ponadczasowe. Popularnym podarunkiem jest sprzęt elektroniczny – jego wadą jest jednak wysoka cena i krótka żywotność, dlatego po kilku latach Twój prezent wyląduje na śmietniku. Dobrym pomysłem są więc tekstylia i akcesoria do mieszkania. Mogą to być świąteczne dekoracje, które każdego roku będą przypominały obdarowanemu o Tobie, albo produkty codziennego użytku, takie jak pledy czy szlafroki. Liczy się oczywiście jakość, dlatego warto zrezygnować z poliestrowego koca ze świątecznym motywem na rzecz wysokiej jakości pledu z wełny, który sprawdzi się nie tylko od święta, ale przez cały rok.
Okres przedświąteczny to także czas premier w moyha – znajdziesz u nas długo oczekiwane szlafroki, które świetnie sprawdzą się na prezent dla mamy, żony, przyjaciółki czy babci. Do wyboru są dłuższe i krótsze, grubsze (z przyjemnej dzianiny dresowej) i cieńsze (w kroju kimona), z kapturem i z szalem. Każdy szlafrok pakujemy w elegancki woreczek prezentowy.
Jak nie dać się zwariować?
Choć Święta to magiczny czas, jest to także wielki biznes. Większość z nas wolałaby nie widzieć tej drugiej strony Świąt, jednak trudno nie zauważyć oferty świątecznej, którą markety wprowadzają już od 2 listopada. Nie dajmy się zwariować i podejdźmy do tego z dystansem, trzymając się przygotowanego wcześniej planu. W okresie przedświątecznym nie chodzi przecież o gonitwę za prezentami, nerwowe lepienie pierogów i dążenie do perfekcji. Święta to też nie konkurs na najpiękniejszy stół i największą ilość dań. Pozwól sobie na niedoskonałość i nabierz dystansu do przygotowań – niezależnie od tego, czy obchodzisz Wigilię w kameralnym gronie, czy z dużą rodziną.
Jeśli w tym roku na stole znajdzie się 5 zamiast 12 dań, nic się nie stanie. Zrzuć z siebie presję i odetchnij. I jeszcze jedno: naucz się prosić o pomoc. Przecież nie musisz wszystkiego robić samodzielnie, a wspólne przygotowania to prawdziwa frajda i część magii Świąt. Przypomnij sobie tylko, co pamiętasz z dzieciństwa: ubieranie choinki z rodzeństwem w rytm „Last Christmas” czy perfekcyjnie przystrojony stół? Pieczenie i dekorowanie pierników z babcią, a może 12 eleganckich półmisków?
Poświęć te ostatnie dni w roku na to, by zwolnić i odpocząć. Wraz z zamknięciem drzwi biura, zapomnij też o obowiązkach służbowych i pod żadnym pozorem nie zabieraj pracy do stołu wigilijnego. W moyha przez cały rok tworzymy produkty, które mają jeden cel: dawać radość, przytulność i przyjemność. Przygotuj grzaniec, zapal sojową świeczkę, włącz świąteczną playlistę i zaszyj się pod mięsistym pledem z kotem, książką lub ukochaną osobą.
I odpuść.
Bo kiedy, jeśli nie teraz?
Spokojnych, ciepłych i przytulnych Świąt!
Kasia i Magda