Jak utrzymać wełniane tekstylia w doskonałym stanie?
Jak utrzymać wełniane tekstylia w doskonałym stanie?

Jak utrzymać wełniane tekstylia w doskonałym stanie? Oto kilka sposobów na odświeżenie ich wyglądu.

Jak zadbać o produkty z wełny? To pytanie do nas wraca, zwłaszcza gdy zbliża się zima i wyjmujemy z szafy nasze ulubione wełniane poduszki, pledy i koce, które ozdabiają naszą sofę, czy narzuty na łóżko w sypialni. Warto dbać o te drogocenne rzeczy, by cieszyły nas przez długie lata.

 

Jak prać produkty z wełny?

Mamy dla Was dwie wiadomości. Zła wiadomość brzmi tak: wełniane rzeczy najlepiej prać ręcznie, upewniając się, że pranie w wodzie jest dopuszczone w przepisie pielęgnacyjnym. (Wiele z naszych wełnianych pledów można prać ręcznie, jednak kolekcja PO PROSTU WENA uszyta z wełny parzonej, dopuszcza jedynie pranie chemiczne) Dobra wiadomość? Możemy to robić rzadko, co jest dodatkowym ułatwieniem. Produkty z wełny, szczególnie te o większej zawartości naturalnego włókna, nie wymagają częstego prania, a wełna nie absorbuje zapachów tak łatwo. Dlatego też, jeśli nasze wełniane pledy nie są mocno zabrudzone, lecz wymagają jedynie odświeżenia, wystarczy je przewietrzyć, np. na balkonie lub w łazience, rozkładając je płasko, aby uniknąć odkształceń. Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy masz w planach pranie produktów z wełny, zajrzyj najpierw do przepisu pielęgnacyjnego przyszytego do każdego produktu. Przepis prania uzależniony jest przede wszystkim od składu, ale również od rozmiaru danego produktu.

Po drugie, trzeba traktować wełnę delikatnie, podobnie jak włosy. Dla osób ceniących wełnę za jej unikalne właściwości, oczywistym jest, że szarpanie, ciągnięcie czy brutalne wyciskanie i wyżymanie są absolutnie zakazane. Podczas prania należy być delikatnym i łagodnie ugniatać wełniane dzianiny, aby usunąć nadmiar wody przed rozwieszeniem.

W kwestii prania warto również wspomnieć o programach prania dla wełny dostępnych w pralkach, które zazwyczaj pracują w niskiej temperaturze 30 stopni. Niektórzy zalecają krótkie pranie w pralce z krótkim odwirowaniem na wysokich obrotach, ale jeśli nie jesteś pewien reakcji swoich wełnianych tekstyliów na nową pralkę, lepiej zacznij od prania starego swetra czy czapki o podobnym składzie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Podobnie jak włosom, produktom z wełny najlepiej służy pranie w letniej wodzie i stosowanie łagodnych detergentów przeznaczonych specjalnie do wełny lub kaszmiru. Podczas suszenia wełnianych tekstyliów, zwłaszcza pledów czy narzut, lepiej unikać wieszania ich na suszarce, a zamiast tego rozłożyć je płasko, by zachowały swój kształt.

Trzecią opcją jest pranie chemiczne, szczególnie w przypadku większych tekstyliów, takich jak narzuty czy pledy. Choć jest to nieco bardziej kosztowne rozwiązanie, na pewno uchroni nasze produkty z wełny przed zniszczeniem, sfilcowaniem czy utratą kształtu.

 

Jak dbać o wełniane pledy i narzuty?

Długość życia produktów z wełny zależy nie tylko od odpowiedniego prania, ale również od właściwego przechowywania. Gdy przechowujemy produkty z wełny na półkach czy w szufladach, ważne jest, aby miały one wystarczająco miejsca, by "oddychać".

Golarka do wełny - warto ją mieć!

Wełniane koce, poduszki i narzuty wymagają regularnego usuwania mechacenia się, co jest naturalnym procesem dla produktów z dużą zawartością wełny. Najczęściej stosowaną metodą usuwania kulek jest używanie maszynki do golenia, ale należy zachować ostrożność, unikając zbytniego nacisku i dbając, aby żadna nitka nie wystawała. Istnieją również metody ręczne, takie jak grzebień do wełny, czyścik czy tak zwana "obieraczka", z których też warto skorzystać.

Mole mogą stanowić poważne zagrożenie dla wełnianych produktów. Aby zapobiec ich pojawieniu się, można stosować naturalne zapachy odstraszające mole lub wkładać tekstylia do zamrażarki, aby zabić ewentualne jajeczka moli. Warto też używać środków zapobiegawczych, takich jak woreczki z suszoną lawendą, oraz przechowywać czyste tekstylia w workach próżniowych poza sezonem ich użytkowania.

Mimo że pielęgnacja produktów z wełny wymaga pewnego nakładu pracy, warto podejmować te wysiłki, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i wyjątkowymi właściwościami grzewczymi przez wiele lat.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl